LOADING

Type to search

Editör Seçimi Genel Tedavi

Prostat Kanserinde Cerrahi Şart mı?

Share

Prostat kanserinin tedavisinde sadece cerrahi yöntemlere duyulan yaygın inancın aksine, radyoterapi, hastalığın her evresinde güvenle uygulanabilir. Üstelik her iki tedavi sonrasındaki yaşam kalitesi söz konusu olduğunda, radyoterapi, yaşam konforu anlamında çok daha etkili. Radyoterapi ile birlikte hormonoterapi kullanılmasına ya da hali hazırda bir fonksiyon kaybı olup olmamasına bağlı olarak; radyoterapi sonrası cinsel fonksiyonların korunması %60-80 oranlarında seyrederken, idrar kaçırma oranı ise (%1-3) son derece düşüktür.

Son yıllarda prostat kanseri tedavisinde en dikkat çekici gelişme, stereotaktik vücut radyoterapisi ve hipofraksiyone tedavilerin daha geniş uygulama alanı bulmasıdır. Geleneksel olarak radyoterapi seanslara bölünerek verilir. Prostat kanserli hastalarda tedavi yaklaşık 8 hafta 35-40 seans boyunca uygulanır. Hipofraksiyone tedaviler veya SBRT de ise daha az seansta ve her seansta daha yüksek doz verilebilmektedir. Burada önemli olan, tümöre daha hassas odaklanmaktır. Bu yöntemle ilgili giderek yayılan bilgi ise, geleneksel yöntemlere kıyasla çok daha az toksik olduğudur.

Hypofraksiyone tedaviler daha keskin bir hedefleme doğruluğu gerektirse de, bu yeni geliştirilen tedavi cihazları ile mümkün. Yeni sistem cihazlar milimetrik hesaplar yapabilmemize olanak sağlayarak tümöre çok yüksek dozlarda etki edebiliyor. Bu durum hem kısalan süresiyle, hem de tümöre karşı verdiğimiz savaşta yüksek isabet yüzdesiyle fayda sağlıyor. Bu keskin isabet avantajı; ışın demetleri tümöre gönderilmeden önce veya gönderme sırasında, tümörün yerini doğrulamak için geliştirilen, yüksek seviye görüntüleme sistemleri sayesinde gerçekleşiyor.

Hayatınızın hangi evresinde olursaolsun, Prostat kanseri tanısı aldığınızda yaşam konforunuzu gözardı edecekkadar paniğe kapılmayın. Hastalığınız için en uygun tedaviyi, Ürolojidoktorunuza ardından Radyasyon Onkolojisi doktorunuza danışın. Yeniteknolojiler ve deneyimli ellerle alacağınız radyoterapiler, hastalığı kontrolaltına almada, geleneksel yöntemlerle eşit sonuçlar verirken, yaşam kalitenizide korumanızı sağlayacaktır.

Sizlere daha çok yardımcı olmamız için yaşamınıza özen gösterin.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *