BP Klinik

Ülkemizde benzerine pek rastlanmayan, karma disiplinlerden hekimler ve uzmanlarla “kişiye özel sağlık, kişiye özel onkoloji” mottosuyla hizmet veren bir yer BP Klinik. Tedavi etmeye alışmış sağlık sisteminin aksine hasta olmaması için de insanlara yardım ediyor.

Prof. Dr. Berrin Pehlivan Radyasyon Onkoloğu, 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi’nden mezun olup uzmanlığını da aynı üniversiteden aldıktan sonra 4.5 yıl boyunca Fransa’da ve İsviçre’de çalışmalarını sürdürdü. Yurda döndükten sonra MBA yaptı, halen Bahçeşehir Üniversitesi Öretim Üyesi.  İngilizce ve Fransızca konuşuyor, 50 Soruda Kanser kitabını yazdı, aynı zamanda Milliyet Gazetesi’nde Bilim Günlüğü adı altında bir köşe yazarlığı yapıyor.

Bu klinik Milliyet Cadde’deki okurlarına bir teşekkür gibi diyor Pehlivan; “Uzun süredir çağrıldığım her kanalda, -50 Soruda Kanser- kitabımda ve yazılarımda ısrarla tekrarladım; Lütfen sağlığı alışkanlık edinin, kanserin ve diğer kronik hastalıkların tedavisi kadar önemli süreçleri var. Öncesi, tanısı, tedavisi ve mutlaka sonrası var. Lütfen ilgili her disiplinden meslektaşlarımın fikirlerini alın, hastalığa bir ekiple karşı koyun, tedavi sonrası yaşam konforunuzu panikle feda etmeyin… Bana adres sormadılar, “sen bu konuda ne yapıyorsun?” demediler. Ama ben demek zorundaydım ve sonunda en azından kendi üzerime düşeni yaptım ve bu kliniği açtım.

Yeni yüzyılda sağlıklı kalabilmek de artık kişiye özel!

Pandemi öncesi sağlıklı yaşama arzusu bir tür moda gibiyken, pandemi ile zorunluluk haline geldi. Artık hastalıkların pek azının kalıtsal olduğunu, kanser başta olmak üzere bir çok hastalığın sebebinin seçimlerimiz olduğunu biliyoruz. Yine bildiğimiz bir gerçek, sağlığımızı, dedikodulara göre değil farklılıklarımıza göre davranarak yoluna koyabileceğimiz. Hayat tarzımızı, stilimizi, yediklerimizi, içtiklerimizi ve deneyimlediğimiz her şeyi şuna buna değil de gene göre seçmemiz gerektiği. Yani hepimize iyi gelecek bir ilaç, bir tedavi, bir yaklaşım yok!

 

Genetik testler ile ne yapıyoruz?

Öncelikle genel sağlık durumunuzu; kilonuzu, detoks kapasitenizi, kalp damar, kemik sağlığınızı, fiziksel ve ruhsal zindeliğinizi analizlerle ayrı ayrı belirliyor, bir sağlık haritası gibi masaya açıyoruz. Ardından yaşam şekliniz ve genetik geçmişiniz ile genel durumunuzun analizini yapıyoruz. Tüm bu bilgiler, hayat tarzınızın ve beslenmenizin ne şekilde devam etmesi gerektiğini gözlerimizin önüne seriyor.

Kalıtımsal durumunuzu yani ailenizden size aktarılan genleri değiştiremiyoruz ama seçimlerinizle zaten mutasyona uğrayan ve hastalıkları yaratan genlerinize en uygun yaşam şeklini yaratabiliyoruz. Genetik testler ışığında belirlediğimiz ideal gereksinimleriniz ile genlerinizin optimal aktivasyonunu sağlayabiliyoruz.

Hayat kalitemizi, sağlığımızı, yaşlanma sürecimizi belirleyen zaman içerisinde genlerimize nasıl davrandığımızdır. Vücudumuza aldığımız besinlere veya karşılaştığımız kimyasallara nasıl tepki vereceğimizi genlerimiz belirler. Hücrelerimizde milyonlarca enzimatik reaksiyon olmaktadır ancak bu hepimizde aynı işlemiyor. Nasıl işlediğini veya bazı mekanizmaların işlemediğini önceden belirlemek sizin yaşam biçiminizi en doğru şekilde seçmenizi sağlayacaktır. Neyi yiyip neyi yememeniz gerektiğini, aldığınız ilaçlardan ne kadar faydalanacağınızı ve daha bir sürü detayı bırakın genleriniz söylesin! Çünkü onlar, sosyal medyada ve ekranlarda her gün neler yapmanızı ve ne tüketmeniz gerektiğini söyleyen üçüncü şahıslardan daha bilgili ve daha çok “olayın içinde”.

Genetik testlerin nerede nasıl yapıldığı ve yorumlayan kişilerin bilimsel ehliyeti ve geçmişi de dikkat edilmesi gereken bir diğer konu. Biz halihazırda genetik biliminden fazlasıyla yararlanmaya başladık. Genetik hakkında bildiklerimizin tüm testleri ve yorumcuları standardize etmesini sağlayacak kadar da gelişmediğini, bu yüzden de güvenilir laboratuvarlara ve analiz okuyucularına ihtiyacınız olduğunu özellikle eklemem gerek.

Amaç hiç hasta olmamak! Ancak kanser hastası olarak başvurursanız sizi neler bekliyor?

Multidisipliner yaklaşımla, şikayetlerinizi geniş bir çerçevede değerlendirecek, alanında saygın ve deneyimli isimlere ulaşma şansınız var. Sadece hastalıkla değil, kaygılar, beslenme, alışkanlıklar ve ruhsal durumu bir bütün olarak ele almayı hedefleyen bu ekip, diyet ve beslenme, psikoloji, fizyoterapi ve onkoloji alanında hekim ve sağlık uzmanlarından oluşuyor.

Kanser artık hem hastalığın başlangıcını hem de süreci yönlendiren genomik değişikliklerin belirlenmesiyle tedavisine karar verilen ‘genomik’ bir hastalık. Artık “tümör agnozi” çağında yaşıyoruz; kime ne tedavi verileceği de kişiye özel belirliyoruz.

Hastalığı tedavi etme değil tek odağımız, savımız şu: Kanser olmanıza sebep olan yaptığınız yanlış veya eksik bir veya birkaç şey olmalı; kanserlerin sadece küçük bir yüzdesi kalıtsal çünkü. Sizleri en iyi şekilde tedavi ettikten sonra hastalığın tekrarlama riskini minimalize etmek için bu yanlışları bulup hayatınızı yeniden düzenlemeyi hedefliyorlar. Tabii bunu da kişiye özel yapıyoruz. Sizin de içinde bulunacağınız aktif bir süreçle ve herkese önerilen kalıplaşmış, standart önerilerle değil; size ve ihtiyaçlarınıza özel olacak şekilde… Genetik testleriniz ile size en uygun hayat biçimi, beslenme düzeni belirliyoruz.

Genetik test yaptıramıyorsak yapabileceğimiz en basit şey, algımızı komşumuzdan, falanca hanımdan, filanca hastadan ayırıp kendimize çevirmek. Vücudumuzun, beynimizin, bünyemizin sevmediğini zorla içeri almamak. Bunun bir adım ötesine gidebilecek maddi manevi gücümüz varsa genetik testlere başvurmak ve kendimizi, hücrelerimizi biraz daha iyi ve net tanımak. Yani 21. yüzyıl bilim ve teknolojisinde “iyi hissetme” avantajını genetiğimize göre sağlamak.

Sağlığınız ve bedeniniz kusursuz yönetiminize ihtiyaç duyan en hayati varlığınızdır. Tüm zerreleriyle dinlemeli, durumu berrak bir zihinle anlamalı, çözümü profesyonellere paylaştırmalı ve keyfinize bakmalısınız.

 

Hizmetler

Kime ne tedavi verileceği de genetik testler yaparak kişiye özel belirliyoruz. Yapılan genetik testlerin sonuçlarını değerlendiren bir konsey ekibimiz var.

Radyoterapide son teknolojiyi uygulamamız mümkün; IMRT, Ark, radyocerrahi tedavilerini başarıyla uyguluyoruz. Ayrıca verilen radyoterapi, immünoterapi vb tedavilerin etkinliğini artıracak hipertermi, ozontedavisi, yüksek doz C vitamini dahil her türlü destek tedavisini uygulayabiliyoruz.

Sadece hastalıkla değil, kaygılar, beslenme, alışkanlıklar ve ruhsal durumu bir bütün olarak ele almayı hedefleyen bu ekip, diyet ve beslenme, psikoloji, fizyoterapi ve onkoloji alanında hekim ve sağlık uzmanlarından oluşuyor.

Hastalığı tedavi etme değil tek odağımız, savımız şu: Kanser olmanıza sebep olan yaptığınız yanlış veya eksik bir veya birkaç şey olmalı; kanserlerin sadece küçük bir yüzdesi kalıtsal çünkü. Sizleri en iyi şekilde tedavi ettikten sonra hastalığın tekrarlama riskini minimalize etmek için bu yanlışları bulup hayatınızı yeniden düzenlemeyi hedefliyorlar. Tabii bunu da kişiye özel yapıyoruz. Sizin de içinde bulunacağınız aktif bir süreçle ve herkese önerilen kalıplaşmış, standart önerilerle değil; size ve ihtiyaçlarınıza özel olacak şekilde… Genetik testleriniz ile size en uygun hayat biçimi, beslenme düzeni belirliyoruz.

Kanser check-upları, yine genetik testler rehberliğinde sağlık yaşam reçeteleri, ozon tedavisi ve antioksidan tedavilerin hepsi kliniğimizde uygulanmakta.

Ekibimizde Psikolog, Fizyoterapist, Psikiyatrist, Diyetisyen, Endokrin ve Metabolizma Uzmanı da bulunmaktadır. Kanser hastaları için de danışman Medikal Onkolog ve ilgili bölümün cerrahları danışmanlık vermektedir.

Başa dön tuşu