Editör SeçimiKanser Türleri

Dudak Kanseri Nedir?

Dudak derisinde kanserli hücrelerin oluşmasıyla dudak kanseri meydana gelir. Üst veya alt dudakta oluşabilir ancak genel olarak alt dudakta gözlemlenir. Dudak kanseri oral kanserlerin yani ağız kanserlerinin bir alt türü olarak kabul görmektedir. Genel anlamda görülen hücre tipi skuamöz hücreli karsinomlar olarak karşımıza çıkar. Bu yapı ile kanserin, cildin orta ve dış tabakasında bulunan skuamöz olarak isimlendirilen yassı ve ince hücrelerde ortaya çıktığı düşünülür.

Dudak kanserine yakalanmadaki risk faktörleri güneş ışığına aşırı maruz kalmak ve tütün tüketmektir. Bu riskleri ortadan kaldırmak bireyin elindedir. Tedavi planlamasında genel olarak cerrahi operasyonla kanserin çıkarılması işlemi gerçekleştirilir. Kanserin küçük boyutlu oluşu görünüşte de küçük bir etki bırakacak şekilde cerrahi operasyonun uygulanmasına iter. Kanser boyutunun büyük olmasında ise kapsamlı bir ameliyat ya da farklı tedavi planlamaları yapılabilmektedir.

Dudak kanseri belirtileri nelerdir?

Dudak kanserinin belirtileri arasında dudakta renk değişikliği, hafif kabartı, iyileşmeyen yaralar, dudakta ya da ağız etrafında ciltte karıncalanma, ağrı ya da hissizlik yer alabilir. Bu tarz bulgulara sahipseniz ve bu belirtiler uzun süredir devam etmekteyse mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Dudak kanseri sebepleri nelerdir?

Çoğu kanser türünde olduğu gibi dudak kanserine de neyin neden olduğu kesin olarak bilinememektedir. Genel olarak kanser hastalığı hücrelerin DNA yapılarında mutasyonların gerçekleşmesiyle oluşur. Hücrenin DNA’sı önemli bilgiler taşımakla beraber yönetimin de merkezidir. Hücrede genetiksel değişimlerin meydana gelmesiyle beraber kontrolsüz çoğalma ve hızlı büyüme gibi özellikler tetiklenir. Bu noktada istilacı bir yapı da kazanır. Hücrelerin zamanla birikmesiyle tümör oluşur ve sağlıklı dokulara saldırarak onları yok etmeyi amaçlar.

Dudak kanseri risk faktörleri nelerdir?

Dudak kanserinin risk faktörleri arasında sigara, çiğneme tütün, enfiye, puro ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı ve bu noktada aşırıya kaçılması; ten rengi olarak açık olmak, dudakların güneş ışığına oldukça fazla maruz kalması ve savunma sistemindeki dengesizlik ile güçsüz bağışıklık sistemi yer alabilir.

Dudak kanseri korunma yolları nelerdir?

Dudak kanseri riskine yakalanmamak için yaşamınızda bazı şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir. Riski azaltmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Eğer tütün ve ürünlerini kullanıyorsanız bırakmanız tavsiye edilmektedir. Tütün kullanımı dudakta yer alan kansere sebebiyet veren mutasyonları tetiklemekle beraber sağlıklı hücrelerin tehlikeli kimyasallara maruz kalmasına yol açar.

Geleneksel olarak önerilen özellikle öğle vakitlerinde olabildiğince az güneşe maruz kalmaktır, ancak D vitaminini de en çok saat 12.00-14.00 arasında sentezlendiğini ve D vitaminin birçok koruyucu fonksiyonu olduğunu unutmayalım. Solaryum da yaydığı UV ışınlarından ötürü kanserli hücrelerin oluşmasını tetikleyebilir. Bu noktada solaryumdan uzak durmak faydalı bir seçenek olacaktır.

Dudak kanserinde tanı

Dudak kanserinin tanısının konması ve belirli özelliklere dair bilgilere ulaşılması için bazı testler ve metotlar uygulanmaktadır.

Fizik muayene

İlk olarak doktorunuza danıştığınız zaman fiziksel muayene öncelikli adım olacaktır. Bu aşamada dudak, yüz, ağız ve boyun alanları incelenerek kansere dair bir iz aranır. Bu noktada belirti ve bulguların tespiti ile farklı yöntemlere yönelinir.

Test amaçlı doku örneği almak

Şüpheli bölgeye dair saptamaların ve analizlerin yapılması için vücuttan doku örneği alınır. Bu işleme biyopsi adı verilir. Alınan örnekler patoloji laboratuvarlarına gönderilerek kanserin türüne, özelliklerine ve agresiflik seviyesine kadar birçok bilgiye ulaşılır.

Görüntüleme yöntemleri

Görüntüleme yöntemleriyle beraber kansere dair özelliklere ulaşılır. Kanserin dudak dışında bir bölgeye sıçrayıp sıçramadığı da kontrol edilir. Bu metotlar arasında manyetik rezonans, bilgisayarlı tomografi ve pozitron emisyon tomografisi gibi görüntüleme yöntemleri yer almaktadır. Her görüntüleme yönteminin farklı detayları olmakla beraber asıl amaç tümöre ait saptamalarda bulunmaktır.

Dudak tedavisi nasıl yapılır?

Dudak kanserinin tedavisinde cerrahi, radyoterapi, kemoterapi ve immünoterapi gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Cerrahi

Dudak kanseri hücrelerini ve çevresinde yer alan sağlıklı dokunun bir kısmını çıkarmak suretiyle uygulanan yönteme cerrahi ismi verilir. İşlem sonrası fonksiyonların devam edebileceği şekilde dudak onarılır. Bunun dışında iz kalmasını azaltabilecek teknikler de uygulanarak estetik görüntü korunmaya çalışılır.

Küçük çaplı kanserlerde kolaylıkla yapılabilen bu işlemde eğer kanser boyutu büyük ise işlemin uzman bir plastik ve rekonstrüktif cerrahisi tarafından yapılması daha sağlıklı olacaktır. Bölgeye vücudun farklı bir bölgesinden doku taşınması da gerçekleştirilebilir. Eğer boyunda yer alan lenf düğümlerine sıçrama oluşmuşsa cerrahi işlem sırasında bu yapılar da çıkarılabilir.

Radyoterapi

Kanserli hücreleri öldürmek için x ışını gibi yüksek enerjili ışınların tümör bölgesine hedeflenerek gönderilmesini kapsar. Işın tedavisi olarak da adlandırılan radyasyon tedavisi tek başına uygulanabildiği gibi cerrahi sonrasında da uygulanabilmektedir. Cerrahi geniş bir alana uygulanıp kozmetik açıdan sıkıntı doğuracaksa radyoterapi cerrahiye tercih edilebilir. Büyük tümör veya boyundaki lenf nodlarının tutulması durumunda cerrahi sonrası mutlaka radyoterapi de gerekeceğinden yan etkileri artırmama veya geniş bir cerrahi ile kozmetik görüntüyü bozmamak için direk radyoterapi ile birlikte eş zamanlı kemoterapi uygulanabilir. Skuamoz hücreli karsinom varlığında rutin olarak eş zamanlı sisplatin bazlı kemoterapiler de verilir. İmmünoterapi veya akıllı ilaçlar son yıllarda araştırılan tedavilerdir. Hangi tedavinin uygun olduğuna karar vermek için ideal olan gen testleri ile hastaya özel bir mutasyonun olup olmadığının araştırılması olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu