Editör SeçimiTedaviler

Akciğer Kanserinde Ark Radyo Tedavileri

Ark Radyo Tedavileri Akciğer Kanserinde Yeni Bir Umut Mu ?

Ark Radyo Tedavileri Akciğer Kanserinde Yeni Bir Umut Mu ?

Mezotelyoma akciğeri çevreleyen plevra, kalbi çevreleyen perikard ve karın organlarını çevreleyen periton denen zarlarda gördüğümüz kanser türüdür. Ülkemizde görülme sıklığı dünya ortalamasının üzerindedir.Toplum olarak son derece aşina olduğumuz bu türün en önemli sebebi beyaz toprak olarak bildiğimiz asbesttir ve sıklıkla akciğeri tutar.

Kapadokya bölgesinde bulunan Tuzköy, Karain ve Sarıhıdır köyleri; bölgede evlerin, özellikle zeminlerinin yapımında kullanılan beyaz toprak sebebiyle dikkat çekici oranda Mezotelyomaya sebep olmuş, bölge bir dönem Kanser Köyleri olarak anılmıştı…

Akciger Kanserinde Ark Radyo Tedavileri 300x300 - Akciğer Kanserinde Ark Radyo Tedavileri
Akciğer Kanserinde Ark Radyo Tedavileri

Tedavi kemoterapi ve ardından cerrahi biçiminde seyretse de, hastaların az bir kısmı cerrahiye uygundur. Teknik olarak içindeki organa zarar vermeden tüm zar yapıya müdahele etmek kolay olmadığı gibi, eşlik eden diğer hastalıkları ve genel durumları sebebiyle hastalara çoğu zaman cerrahi uygulanamaz. Bugüne kadar cerrahi sonrası mikroskobik hastalığı yok etmek ya da cerrahi uygulanamayan hastaların şikayetlerini geçirmek amacıyla radyoterapi uygulanıyordu ancak yeni teknoloji bize, radyoterapiyi de mezotelyomanın, özellikle akciğer mezotelyomasının birinci basamak tedavisinde  kullanma şansını verdi.

Akciğer, kalp, karaciğer, omurilik ve yemek borusu gibi çok sayıda organa komşuluğu ve ışınlanan alanın geniş ve düzensiz şekilli olması sebebiyle bizim için ütopya olan akciğer mezotelyoma kanseri ışınlaması artık mümkün. Yeni yayınlanan çalışmamızda helikal tomoterapi ve linac bazlı ark tedavileri ile, komşu organlara minimal zarar ile güvenli bir şekilde radyoterapi uygulayabileceğimizi göstermiş olduk. Bu çalışmada akciğer mezotelyoması için iki farklı hedefe yönelik radyoterapi tekniği karşılaştırıldı; Ark ve helikal tedavi teknikleri.

Okumalısın :  Kanser İmmünoterapisi Nedir?

Makine hastanın etrafında hareket ederken tümörde değişen yoğunluktaki küçük ışın demetleri hastaya yönlendirildi. Çalışmamızı 7 hastanın bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinde gerçekleştirdik ve her iki teknik ile normal organ dozlarını belirlenen tolerans sınırlarının altında tutmayı başarabildik. Helikal tomoterapi ile bir miktar daha homojen doz dağılımları sağlanırken Ark tedavi, çok daha kısa tedavi süresi ile hem hasta hem de uygulayan tedavi ekibi açısından konfor sağladı.

2009 yılında yayınlanan başka bir çalışmamızda Mezotelyoma hastalarının tedavisinde Pozitron Emisyon Tomografisinin (PET) önemini göstermiştik ve gelişen teknoloji ile daha çok hayatımıza giren ve tümörü daha iyi görüntülediğimiz PET ile daha hassas tedaviler uygulayabileceğimizi rapor etmiştik. On yıl sonra yaptığımız bu çalışma ile tedavi seçeneklerinin kısıtlı olduğu Mezotelyoma tedavisinde radyoterapinin yeni bir pencere açabileceğini göstermiş olduk.  Kısıtlı sayıdaki hasta ile gerçekleşen deneyimimizin bir sonraki adımı daha büyük bir klinik çalışma olması gerekiyor.

Keyifli, sağlıklı ve kalabalık günler dileriz…

Makalemizin linki:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6942749/
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Berrin hanımın çalışmalarını beğeniyle takdir ediyor, devamını da beklediğimi söylemek istiyorum.

  2. Aydınlatıcı bir yazı, bununla ilgili özel bir kategori açarak başka makaleler de yayınlamanızı öneririm.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu