Editör SeçimiGenelTemel Bilgiler

Erkekte Meme Kanseri

Erkeklerde çok küçük de olsa meme dokusu vardır ve kadınlara göre çok daha az sıklıkla olmakla birlikte meme kanseri görülebilir. En yaygın belirti memede görülen kitledir, yine kadınlarda olduğu gibi meme başında akıntı, kanama, çekilme, şekil bozuklukları, koltuk altında ele gelen şişlikle belirti verebilir.

Jinekomasti denilen meme dokusunun büyümesi meme kanseri ile karıştırılmamalıdır. Jinekomasti kullanılan ilaçlara, genetik yapı ve kilo alımına bağlı olarak gelişebilir, ancak jinekomasti geliştiğinde de bir kanser olup olmadığından emin olunmalıdır.

Meme dokusu az olduğu için tanısı kolaydır ama meme dokusunun az olmasından dolayı daha hızlı yayılabilir. Genel olarak erkekte meme kanseri kadınlarda olduğundan daha hızlı seyreder. Kırk yaşından sonra erkekler de kendilerine ayda bir elle meme muayenesi yapmalı ve şüpheli bir durumda hemen doktora başvurmalılardır.  Aynı şekilde ailede erkek meme kanseri öyküsü varsa düzenli doktor kontrolüne girmeleri gerekmektedir.

Tedavisi de aynı şekilde tümörün evresine, biyolojik özelliklerine ve hastanın durumuna göre cerrahi kemoterapi, hormonoterapi, radyoterapi ve hedefe yönelik ajanlardan oluşmaktadır. Ancak genel olarak ilk uygulanan cerrahidir. Cerrahi sonrası patoloji raporunda belirtilen tümörün morfolojik ve biyolojik özelliklerine göre kemoterapi, hormoterapi veya hedefe yönelik ilaçlardan bir veya birkaçı uygulanır. Cerrahi ve kemoterapi sonrası tümörün özelliklerine ve koltuk altı lenf nodlarına gidip gitmemesine göre radyoterapi de uygulanabilir.

Okumalısın :  Kanserden Korunmada Beslenmenin Önemi
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı