BasınEditör SeçimiHaberTedavi

Kişiselleştirilmiş kanser tedavisi: TomoTerapi

aksam gazetesi berrin pehlivan - Kişiselleştirilmiş kanser  tedavisi: TomoTerapi

Kanser tedavisinde en etkili ve en gelişmiş yöntem olan TomoTerapi, kanserli hastaların yüzünü güldürüyor. Radyoterapi (ışın) tedavisinde kullanılan TomoTerapi, çok sayıdaki tümöre, gerekli dozu, istenilen oranda verme olanağı sağlarken, organları maksimum seviyede koruyarak, sağlıklı dokuların zarar görmesini engelliyor. Her seansta tedaviye başlamadan önce tedavi edilecek bölgenin tomografi görüntülemesi alınır; böylelikle tedavi süresince hastanın anatomisinde veya tümöründe oluşabilecek en ufak değişikliğe göre tedavi güncellenerek hasta için en uygun “kişiselleştirilmiş” tedavinin uygulanması sağlanır. Hastanın etrafında 360 derece dönebilen yapısı sayesinde, verilen doz en hassas şekilde tümöre ulaştırılır. Bu; hastalıklı bölgenin iyileştirilmesini sağlarken, tedavi edilen bölgenin çevresindeki dokulara ve organlara verilen zararı minimuma indirir.

İLACIN YAN ETKİSİ MİNİMUMA İNİYOR 

Geleneksel radyoterapi cihazları, geniş bir radyasyon ışınını sadece bir kaç açıdan verebilme olanağına ve teknolojisine sahiptir. TomoTerapi tedavi teknolojisinde ise, tedavi ışınları bütün açılardan optimize edilerek ön görülen dozda ışın tedavisi verilmesine olanak sağlamaktadır. Tek bir radyasyon ışını yerine, TomoTerapi teknolojisi bir ışını binlerce küçük, dar ışıncıklara bölmektedir. Her bir ışıncık, farklı bir tedavi dozu verebilmektedir. Böylelikle farklı dozlar, sağlıklı çevre dokulara mümkün olduğunca zarar vermeyecek şekilde tümörün farklı kısımlarına giderek maksimum oranda sağlıklı dokuların korunmasına olanak sağlamaktadır. Sağlıklı dokuların daha iyi korunması ile de tedavi sırasındaki ve sonrasındaki yan etkiler azalmakta ve hastanın hayat kalitesi artmaktadır. Ayrıca aynı tedavi seansında ya da tüm tedavi süresince vücudun birden fazla alanındaki küçük, büyük ve çoklu tümörler anlık veya tek bir tedavide durmadan tedavi edilebilir.

Okumalısın :  Cebimdeki Yabancı’ya Başka Bir Yorum

HIZLI ve OPTİMUM TEDAVİ  

Tam entegre yapısıyla tek bir ekipmanla hastanın hem teşhis hem de tedavisine olanak verir. Bu da hızlı, doğru ve optimum tedaviyi sağlamaktadır. Bu sistemle zor ve kompleks tümörlerin daha etkin ve kolay tedavisi mümkün olmaktadır. TomoTerapi sistemiyle ışınların mümkün olduğunca hastalıklı dokuya yönlendirilmesi, diğer alanların en az doza maruz kalması sağlanmaktadır. Helikal yapısı ve teknolojisi sayesinde yan etkiler diğer radyasyon tedavilerine göre çok daha azdır. Nükseden kanserler, hasta daha önce radyoterapi görmüş olsa bile rahatlıkla tedavi edebilmektedir.

GÜLÜMSETEN SONUÇLAR… 

Bugüne kadar tedavi ettiğimiz hastalarda sonuçlar yüz güldürücü olmakla birlikte radyocerrahi ve tüm vücut ışınlamalarına da başlayarak hemen tüm radyoterapi tekniklerini, dünya standartlarındaki kaliteyle hastalarımıza uygulayabilmekteyiz. Dünya çapında kliniklerde TomoTerapi  kullanımı üzerine binlerce bilimsel makale yazılmıştır. Birçoğu klinik sonuçları geleneksel radyoterapiye göre nasıl iyileştirdiğini göstermektedir.

Yazıyı Akşam Gazetesi websitesinde okumak için tıklayınız..

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı