Editör SeçimiKanserden KorunmaRadyoterapi

Radyocerrahi Nedir?

1960’lı yıllarda gamaknife ile başlayan radyo cerrahi uygulamaları, 80’lerden sonra lineer akseleratörlerde de uygulanmaya başlandı. Gamaknife ile başlaması nedeniyle; radyocerrahi sadece gamaknife ile yapılır algısı oluşsa da, linak bazlı cihazlarda, cyberknife ya da tomoterapi gibi cihazlarda da benzer doz dağılımları verimli uygulanabilmektedir.

         Stereotaksik radyocerrahide, ışın demetleri, çok sayıda farklı açılardan hedef hacme yönlendirilir. Işın demetlerinin çakışma bölgesinde yüksek dozlara çıkılırken, çevresindeki normal dokular en iyi şekilde korunur. Başlangıçta 3 cm’nin altındaki tümörlere uygulanırken, (normalde yaptığımız 1-3 fraksiyon yerine)daha çok fraksiyona bölerek 3-5 cm civarındaki tümörlere de uygulanır hale gelindi. Kötü huylu tümörler için başlangıçta mümkün olduğunca 1 seansta bitirmeye çalışılan işlem; radyoterapinin de immünolojik etkisinin olduğu ve etkinin de daha çok fraksiyone radyocerrahiyle oluştuğunun anlaşılmasıyla 3 seansa yükseldi…

         Bugün çok geniş yelpazede (beyindeki arteriovenöz malformasyonlarda veya trigeminal nevralji denilen iyi huylu hastalıklardan beyin metastazlarına veya glial tümörlere kadar bir çok hastalıkta) radyocerrahi uyguluyoruz. Cerrahinin ulaşamadığı derinlikteki vakalarda veya (ek sorunlar sebebiyle) ameliyat edilemeyen hastalarda başlayan radyocerrahi uygulamaları teknolojik gelişmeler sayesinde birçok alanda uygulanabilir.

                        Solunum senkronizasyonu yaparak tedaviyi uygulayan cihazların kullanılması ile özellikle akciğer ve karın içindeki küçük tümörlerin tedavisinde giderek  mucizeler yaratmaya ve cerrahiye alternatif bir yöntem olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor.

         “Radyocerrahi” kimseyi korkutmasın; tabi ki, bu kesici, delici bir işlem değil. Çok yüksek dozlar bir anda verildiği ve ablasyon (yok etme, ortadan kaldırma) yapıldığı için radyo-cerrahi diyoruz. Fraksiyone radyoterapide olduğu gibi hasta herhangi bir ağrı, acı duymuyor. Hastanın stabil yatması ve fraksiyone radyoterapiden en büyük farkı olan biraz daha uzun seanslara sabır göstermesi yeterli.

Okumalısın :  Keloid Tedavisinde Radyoterapi

         Teknolojideki gelişmelere paralel olarak radyocerrahi giderek daha fazla uygulanıyor. Gamaknife ve beyin tümörleri / hastalıkları ile başlayan radyocerrahi tedavisi, diğer cihazlarla vücudun her yerine uygulanabiliyor. Bu yoğun uygulamaların elbette sebepleri var; kanser tedavilerinin artan başarısı ile hasta yaşamının uzaması ve bu uzun sürecin de daha çok metastaz geliştirmesi sebebiyle daha çok hastaya lokal tedavi uygulama gerekliliği.

                        Yazıda çocukluğumuzun “Uzay Yolu” diyaloglarına benzer bir üslup olsa da, umut veren gelişmelerin artması yazarı bağışlatacaktır diye umuyorum.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı