BeslenmeEditör SeçimiGenelYaşam

Şeker Mutluluk mudur?

Biz Onkologların hastalarından en çok aldığı sorulardan biri; “şeker kanseri besliyor mu?” Özellikle kadınlar iyi biliyoruz ki bir parça çikolata ruh halimizi hızlıca değiştirebilir. Ama yine de bu soruyu bertaraf etmek için daha detaylı düşünmek gerek. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki “fazla miktarda şeker tüketmek” aslında huzursuzluk ve üzüntü veriyor. Hatta depresyona giden bir tabloya sebep olabiliyor.  Bu durumdan sorumlu bir numaralı mekanizma; artan insülin düzeyi ve kan şeker seviyesini normal seviyeye getirmek için vücudun harcadığı efor. Bu fazla efor sizi daha sinirli, endişeli veya gergin yapıyor, metabolizmanın strese direncini azaltabiliyor. Eğer bir gerilim veya depresyonunuz varsa, fazla şeker tüketerek bunu daha da ağırlaştırabilirsiniz. Ayrıca (nikotin, alkol veya esrar gibi bağımlılık yapan maddelerde olduğu gibi) fazla şekerle beslenmeye alıştıysanız, birden azaltılması yoksunluk sendromlarına sebep olabiliyor.

Beynimize etkisini de unutmamak lazım. Araştırmacılar, beyinde früktozdan etkilenen bir genin olduğunu keşfediyorlar ve tükettiğimiz şekerin früktozdan zengin olması durumunda beyindeki hafıza ve öğrenme ile ilgili merkezlerin etkilenebileceğini belirtiyorlar. Hangi besinler früktozdan zengin diye sorduğunuzu duyar gibiyim; şeker kamışı veya mısır şurubu früktozdan zengindir.

Kendimizi şeker yemekten alıkoyarak mutsuz olmayalım; özellikle işin ehli diyetisyenlerden alacağımız daha sağlıklı reçetelere ulaşmak, en azından  yediğimiz şekerli ürünlerin miktarını azaltmak bizleri daha sağlıklı ve mutlu kılacaktır. Tuhaf ama gerçek; “şeker tedbirini” size hatırlatacak bir obje, parmağınıza takacağınız bir takı veya ofisinize asacağınız bir uyarı bu konuda çok faydalı.

Okumalısın :  Prof. Dr. Berrin Pehlivan ile “Kanser Haftası” Yayını
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı