Editör SeçimiGenel

Radyoterapiden “Sıcak” Gelişmeler

Radyoterapiden “Sıcak” Gelişmeler

Hipertermi en basit anlatımıyla, tümör bölgesinin veya bazen tüm vücudun elektromanyetik ısıtma teknolojisiyle 39-43 °C aralığında ısıtılması işlemidir. Kanser tedavisinde radyoterapi veya kemoterapi gibi tedavilerin yanında, etkinliği artırmak için kullanılan bir yöntemdir. Onkologlar olarak hipertermiyi tek başına bir tedavi olarak önermeyiz, ancak radyoterapi veya kemoterapi alan her hasta beraberinde hipertermi tedavisi de alabilir.

Radyoduyarlaştırıcı veya kemoduyarlaştırıcı etkiyi nasıl oluşturduğu hücre kültürü veya hayvan deneylerinde yapılan çalışmalarla açıklanmış durumda. Hipertermi, DNA kırıklarını tamir eden proteinlerin etkisini yok ediyor ve böylece radyoterapi veya kemoterapinin tümör hücrelerinde yaptığı hasarın tamir edilemeyip, hasar fiksasyonu ile artmış kemoterapi veya radyoterapi etkisine sebep oluyor. Ya da kanlanmayı artırıp tümörün daha iyi oksijenlenmesini sağlayarak, hücreleri radyoterapinin etkisine daha hassas hale getiriyor.

Radyoterapiden “Sıcak” Gelişmeler_
Radyoterapiden “Sıcak” Gelişmeler_
BHT’de sıcaklık 43 oC nin altında kaldığı sürece normal dokularda çok fazla hasar beklenmese de bölgesel doku kanlanması farklılıkları, çeşitli noktalarda daha yüksek sıcaklıkların oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu durum bölgesel yanma, kaşıntı ve/veya ağrıyla sonuçlanabilir. Ancak geçicidir ve hastayı genelde çok rahatsız etmez. Tüm vücut hipertermisinde; ishal, bulantı, kusma ile nadir de olsa kalp ve damar hastalıklarına sebep olabilir. Bu sayılanların tamamı nadir yan etkiler olup tedavinin sona ermesiyle birlikte büyük oranda kontrol altına alınabilmektedir.

Uygulanan tedavilerin etkisini artırmasına ve çok nadiren yan etki görülmesine rağmen Onkoloji Camiası hipertermiyi neden tartışıyor?

İlk nedenlerden biri medyada bu tedavinin radyoterapi veya kemoterapiye bir alternatif gibi sunulması. Yüksek ısı proteinlerin yapısını bozduğu için belki tek başına da etki gösterebilir, ama tek başına uygulandığında kanser hücrelerini öldürme etkisi minimal olacaktır, genel olarak önerilen diğer tedavilerle birlikte kullanılmasıdır. Bir diğer sorun ise ısının hedefe yönlendirilmesinde kullanılan yöntemdir. Değişik hipertermi cihazları değişik derecelerde ısıtma etkisi gösterebiliyor. Ayrıca ısıtma yönteminden bağımsız olarak tümör içerisinde farklı ısı dereceleri oluşabilir. Ancak tümörün farklı bölgelerinde elde edilen ve 39-43°C arasında değişen bu heterojen sıcaklık cihazın ısıtma kapasitesiyle ilgili olmayıp tümörün farklı bölgelerinde değişiklikler gösteren kanlanma farklılıklarını temsil edebilir.

                Dünyanın birçok merkezinde standart tedavi haline gelen hipertermiyi yok saymak önümüzdeki dönemde mümkün olamayacak gibi görünmektedir. Ama inandığım bir şey var; birlikte emek verirsek daha sağlıklı günler göreceğiz, yeter ki bilimin ışığında kalalım…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Ben bir konuda araştırma yaparken yazınıza denk geldim. Faydalı bir içerik olmuş, gelişmelerden bizi haberdar ettiğiniz için teşekkürler. Fakat 2020’de radyoterapi alanındaki gelişmeler neler, bu konuda da yeni yazı yayınlamanızı bekliyoruz. Bir sağlıkçı olarak bu konulara son derece ilgi duyuyorum ve yakından takip ediyorum. Sizin sitenizde de böyle konuların yer alması güzel olur.

  2. Gelişmelerle ilgili bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler. Daha çok radyologlara hitap eden bir yazı gibi görünüyor ama aslında hepimizin öğrenmesi gereken şeyler.

  3. Berrin hanımın hastaları çok şanslı desem umarım yanlş anlaşılmam. Çünkü en iyi tedaviyi alacakları kesin. Umarım herkes en kısa zamanda iyileşir.

  4. Berrin hanımın bilgi seviyesini, hassasiyetini ve titizliğini takdir etmemek mümkün değil.

  5. Gelişmeleri paylaştığınız için teşekkürler, bunları takip etmemiz gerekiyor. Bana ne radyoterapiden madyoterapiden dememeliyiz aslında.

  6. Gelişmelerle ilgili bilgi vermeniz çok güzel, bunu muntazaman devam ettirmenizi talep ediyoruz. Zira sizin gibi güvenilir insanlardan bilgi almaya ihtiyacımız var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu