Radyocerrahi

Radyocerrahi Giderek Cerrahinin Yerini mi Alacak?

Radyocerrahi Giderek Cerrahinin Yerini mi Alacak?

Çok yüksek dozda radyasyonun bir defada verilip, tümörün yok edildiği radyoterapi tekniğine radyocerrahi diyoruz. Yöntemin adında“cerrahi” olsa da, kesici-delici bir işlem içermiyor. Geleneksel fraksiyone radyoterapiden farkı, aynı seansta çok yüksek dozların hastaya verilmesi ve cerrahiyle aynı etkiyi yaratıyor olması. Haftalarca süren bir tedavi verip aylarca cevabını beklemektense çok kısa sürede tedaviyi bitirmek ve göreceli olarak daha kısa sürelerde sonuç alabilmek mümkün olabiliyor. Ama sanırım Cerrahlar bize Radyocerrahi ismini değiştirme konusunda baskı yapmaya hazırlanıyorlar…

Önceleri sadece kritik organların etrafına yerleşmiş olan, ameliyatla alınması risk içeren tümörlerde uyguladığımız radyocerrahi, yeni bilimsel yayınlara ve çalışmalara göre birçok lokasyonda cerrahiyle eşit sonuçlar veriyor ve giderek daha fazla hastaya uygulanmaya başlıyor. Artık sadece beyin değil; akciğer, prostat, pankreas, karaciğer başta olmak üzere, vücudun herhangi bir yerindeki hemen her tümörde rahatlıkla uygulanabiliyor.

Radyocerrahi Giderek Cerrahinin Yerini mi Alacak_

Tedavi sonuçları çoğu zaman cerrahi ile aynı olmakla birlikte, hasta için çok daha kolay seyreden Radyocerrahide, ağrı yok, acı yok; hastanın yarım saatlik bir sürede tedavici hazında hareket etmeden yatması yeterli oluyor. Akciğer gibi göğüs kafesi içerisinde ya da karın içi organların tedavisinde hastaların belli aralıklarla soluk tutması gerekebiliyor. Bu durum hem tümöre daha iyi odaklanmamıza hem de nefes alıp verme esnasında yer değiştiren tümörü kaçırmamamıza yardımcı oluyor.

Her zaman tekrarlıyorum, Lütfen tanı aldığınızda, tedaviye başlamadan önce Radyasyon Onkolojisi, Medikal Onkoloji ve Cerrahi Onkoloji uzmanlarının tümünden ayrı ayrı görüş alın ve uygulanacak tedavilere her üçünü de dinledikten sonra karar verin. 

Gözümüz, kulağımız dünyada ve yeni araştırmalarda… Her gün, her an kansere karşı yeni tedavilerin, daha faydalı reçetelerin peşindeyiz ve epey yol almış durumdayız. Geçerliliği bilimsel çalışmalarla desteklenmeyen yöntemlerden ısrarla uzak duralım. Erken evrede hastalığı yakalamanın önemini, eskisinden çok daha fazla tedavi alternatifimiz ve çaremiz olduğunu unutmayalım.

Sağlıklı, mutlu ve kalabalık bir yaşam dileğiyle…

Daha Fazla Göster

2 Yorum

  1. Çok haklısınız. Erken tanı hayati önem taşıyor. Güvenilir olmayan yöntemlerden uzak durmak da çok önemli. ‘şu şuna iyi geliyo’ diyen herkesin dediğini uygulamaya kalkarsak mevcut sağlığımızdan da oluruz. Çok önemli şeyler yazmışsınız, doğru söze ne denir?

  2. Doğrusunu söylemek gerekirse bunu pek anlamadım ama sanırım bu konulara ilgi duymadığım için. Berrin hanımın diğer yazılarından çok şey öğrendim. Hatta ezberlenmesi gereken bilgiler var diyebilirim. .:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu