Temel Bilgiler

Prostat Kanserinde Cerrahi Şart mı?

Prostat Kanserinde Cerrahi Şart mı?

Prostat kanserinin tedavisinde sadece cerrahi yöntemlere duyulan yaygın inancın aksine, radyoterapi, hastalığın her evresinde güvenle uygulanabilir.

Prostat Kanserinde Cerrahi Şart mı_
Prostat Kanserinde Cerrahi Şart mı_

Üstelik her iki tedavi sonrasındaki yaşam kalitesi söz konusu olduğunda, radyoterapi, yaşam konforu anlamında çok daha etkili. Radyoterapi ile birlikte hormonoterapi kullanılmasına ya da hali hazırda bir fonksiyon kaybı olup olmamasına bağlı olarak; radyoterapi sonrası cinsel fonksiyonların korunması %60-80 oranlarında seyrederken, idrar kaçırma oranı ise (%1-3) son derece düşüktür.

Son yıllarda prostat kanseri tedavisinde en dikkat çekici gelişme, stereotaktik vücut radyoterapisi ve hipofraksiyone tedavilerin daha geniş uygulama alanı bulmasıdır. Geleneksel olarak radyoterapi seanslara bölünerek verilir. Prostat kanserli hastalarda tedavi yaklaşık 8 hafta 35-40 seans boyunca uygulanır. Hipofraksiyone tedaviler veya SBRT de ise daha az seansta ve her seansta daha yüksek doz verilebilmektedir. Burada önemli olan, tümöre daha hassas odaklanmaktır. Bu yöntemle ilgili giderek yayılan bilgi ise, geleneksel yöntemlere kıyasla çok daha az toksik olduğudur.

Hypofraksiyone tedaviler daha keskin bir hedefleme doğruluğu gerektirse de, bu yeni geliştirilen tedavi cihazları ile mümkün. Yeni sistem cihazlar milimetrik hesaplar yapabilmemize olanak sağlayarak tümöre çok yüksek dozlarda etki edebiliyor. Bu durum hem kısalan süresiyle, hem de tümöre karşı verdiğimiz savaşta yüksek isabet yüzdesiyle fayda sağlıyor. Bu keskin isabet avantajı; ışın demetleri tümöre gönderilmeden önce veya gönderme sırasında, tümörün yerini doğrulamak için geliştirilen, yüksek seviye görüntüleme sistemleri sayesinde gerçekleşiyor. Hayatınızın hangi evresinde olursa olsun, Prostat kanseri tanısı aldığınızda yaşam konforunuzu gözardı edecek kadar paniğe kapılmayın. Hastalığınız için en uygun tedaviyi, Ürolojidoktorunuza ardından Radyasyon Onkolojisi doktorunuza danışın. Yeni teknolojiler ve deneyimli ellerle alacağınız radyoterapiler, hastalığı kontrol altına almada, geleneksel yöntemlerle eşit sonuçlar verirken, yaşam kalitenizide korumanızı sağlayacaktır. Sizlere daha çok yardımcı olmamız için yaşamınıza özen gösterin.

Daha Fazla Göster

2 Yorum

  1. Tüm prostat kanseri hastalarına acil şifalar niyaz ediyorum. Bilgilendirmelerinizden mütevellit çok teşekkürler

  2. Aktardığınız bilgilerden dolayı tüm okurlar adına ben size teşekkür ederim. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu