LOADING

Type to search

Beslenme Editör Seçimi Temel Bilgiler Yaşam

Suyun Zamanı

Share

Suyun sağlıklı bir yaşam için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Yine bizlere sık sık hatırlatılan; sağlıklı bir kadının 2.7 litre, sağlıklı bir erkeğin ise günde 3.7 litre su içmesi gerekliliği. Bu miktar elbette harcanan enerjiye tüketilen yiyeceklere, bireylerin günlük performansına veya hastalıklarına göre değişebilir.

Bilimsel çevrelerde yeni gündeme gelen soru ise şu; Suyun zamanı… Bol miktarda su içtiğimizde, 2 saat içerisinde temiz bir idrar ile onu çıkarttığımızı görürüz. İdrarın rengi ne kadar beyazsa, idrarın içerisinde atılan diğer maddeler o kadar az demektir. Yani boş mide ve bağırsaklara gönderdiğimiz su, hücrelerimize uğramadan dışarı atılır ve hidrasyon amacımıza hizmet etmez.

Bu yüzden süt, çay veya taze sıkılmış meyve suları boş mideye içtiğimiz sudan daha çok hidrasyon sağlayabilir. Ancak bunun anlamı suyu süt, çay veya meyve suları ile değiştirin demek değil.   Sağlıklı olan; suyu boş mideye bardak bardak göndermek yerine, gün içerisine bölmek ve midenin dolu olduğu zamanlarda da içmek. Zamanında yerinde ve gerektiği kadarı hepimize afiyet olsun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *