4 Şubat Dünya Kanser Günü

4 Şubat Dünya Kanser Günü

Kanser giderek artan bir sağlık problemi ve küresel bir tehlike, ancak tüm sorunlar gibi, büyük çoğunluğu sağduyu, tedbir ve kontrol ile önlenebilir bir hastalık.

İnanıldığının aksine kanserlerin sadece %10-15’i kalıtsaldır, %85-90’ı ise çevresel faktörler ve beslenme kaynaklı kişinin bir anlamda engelleyebileceği veya azaltabileceği sebeplere bağlıdır. Ortaya çıkış sebeplerinin önlenebilmesinin yanı sıra, kanser taramalarıyla kansere bağlı ölümü yok etmek ve erken teşhis ve tedavi kişinin yaşamsal gücünüze çok şey katabilir.

4 Şubat Dünya Kanser Günü 4 Şubat Dünya Kanser Günü

Kansere karşı toplumsal bilinci ve farkındalığı artırmak amacıyla Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) her yıl 4 Şubat’ta dünya genelinde kampanyalar düzenlemektedir.

Yapabiliriz, Yapabilirim…

Kansere karşı yapılabilecek birçok şey olması; daha baştan önlenebilir bir hastalık olması ve birçok kanser türünün kontrol altına alınabilir olması sebebiyle 2016-2018 yılları Dünya Kanser Günü mottosu “Yapabiliriz, Yapabilirim” olarak özetlenmiştir.

Kampanya katılmak ve kampanyanın ayrıntıları http://dunyakansergunu.org/ sayfasından öğrenmek mümkün. Siz de kanser ile ilgili bir eğitim, tedbir ya da öneri içeriği paylaşın. Dostlarınıza gönderin onların da dostlarına göndermesini sağlayın. Yapabiliriz, yapabilirsiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Size nasıl yardımcı olabilirim ?