Baş Boyun Kanserlerine Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu

Baş Boyun Kanserlerine Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu

Baş ve Boyun Kanserleri Derneği, Medical Park Hastaneler Grubu ve İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Tıp Fakültesi ev sahipliğinde düzenlenen “Baş Boyun Kanserlerine Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu” 6 Şubat Cumartesi İstanbul Kemerburgaz Üniversite’sinde yapıldı.

Erken tanı ile yüzde 80 oranında tedavi edilebilen baş ve boyun kanserleri hakkında “farkındalık” yaratmak isteyen tıp dünyası, bu sempozyumda buluştu.

Baş Boyun Kanseri 
Baş Boyun Kanseri

“Ağız içinde çıkan küçük yaralar, ses kısıklığı veya boyunda beliren şişlik semptomlarıyla kişide grip veya enfeksiyon benzeri bir sağlık sorunu izlenimi yaratan, bu nedenle de kimi zaman tanısında geç kalınan baş ve boyun kanserleri, Baş ve Boyun Kanserleri Derneği, Medical Park Hastaneler Grubu ve İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen sempozyumda tartışıldı. 15 farklı hastaneden biri yabancı 22 bilim adamı ve akademisyenin katıldığı toplantı 6 Şubat Cumartesi Günü İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi (İKBU) Tıp Fakültesi Mahmutbey Yerleşkesi’nde düzenlendi.

Ev sahibi olarak açılış konuşmasını Medical Park Sağlık Grubu Medikal Direktörü Dr Şerif Köksal, İKBU Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan ve İKBU Tıp Fakültesi Dekanı Prof Dr Erhun Eyüpoğlu ile birlikte yaptıktan sonra toplantı bilimsel oturumlarla devam etti. Toplantıda Tıbbi Onkoloji Derneği bir dönem önceki başkanı Prof. Dr. Gökhan Demir, Birmingham Üniversitesi Baş ve Boyun Kanserleri Bölüm Başkanı Hisham Mehanna, Da Vinci robotik cerrahi sistemiyle KBB ameliyatlarını Türkiye’de uygulayan ilk cerrahlardan biri olan Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan da vardı.

TÜRKİYE’DE GIRTLAK KANSERİ BAŞI ÇEKİYOR 
Kansere bağlı ölüm nedenleri arasında altıncı sırada yer alan baş-boyun kanserleri, erkeklerde kadınlara göre yaklaşık 2-4 kat daha fazla görülüyor. Bu kanser türüne dünyada yılda ortalama 550 bin kişi yakalanıyor ve bunun yaklaşık 300 bini ölümle sonuçlanıyor.

HPV GENÇLERİ KANSER EDİYOR

Kadınlarda genital siğil ve rahim ağzı kanserine neden olan HPV virüsü de cinsel yolla bulaşarak baş ve boyun kanserlerine neden olabiliyor. 6 Şubat Cumartesi günü düzenlenen “Baş Boyun Kanserlerine Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu” nda masaya yatırılan önemli konu başlıklarından biri de HPV virüsü idi. Virüsün dünyada görülen boğaz kanserlerinin yüzde 35’ine neden olduğu biliniyor.

Baş Boyun Kanserlerine Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu’nun konuşmacılarından biri de Birmingham Üniversitesi Baş ve Boyun Kanserleri Bölüm Başkanı ve Araştırma ve Eğitim Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Hisham Mehanna idi. Hisham Mehanna, rağim ağzı kanserine neden olan HPV virüsünün cinsel yolla bulaşarak baş-boyun kanserlerine yol açtığını söyledi. Bulaşmanın önüne geçmek için 11-28 yaş arası cinsel aktivitesi başlamamış çocuklar da aşılanmalı, erkek çocuklara mutlaka HPV aşısı yapılsın” dedi.

UMUT VEREN GELİŞME: İMMÜNOTERAPİ

Baş ve boyun kanserleri tükürük bezinden kulak kepçesine kadar her noktaya yerleşebiliyor. Dil, gırtlak, damak, boğaz, ağız içi, dudak ve diş eti kanserlerine neden olan bu kanser türü, vakaların fiziksel deformasyon endişesi nedeniyle tedavi süreçlerini aksatmasına neden oluyor. Oysa tedavi süreçlerindeki son gelişmeler bu endişeleri yersiz bırakmaya başladı. Son yapılan araştırmalar baş boyun kanserlerinde immünoterapi ilaçlarının son derece etkili olduğunu ortaya koydu. Bu kapsamda sempozyum konuşmacılarından biri de “İmmüno onkolojik tedavi yakın bir gelecekte tüm kanser tümörlerinin tedavisinin yüzde 60’ında kullanılacak” diyen Tıbbi Onkoloji Derneği’nin dönem başkanlarından Prof. Dr. Gökhan Demir idi.

Sempozyum basında da büyük ilgi gördü. Sempozyumda emeği geçen Hocalarımıza ve tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Size nasıl yardımcı olabilirim ?