Editör SeçimiKanser Türleri

Nazofarenks Kanseri Nedir?

Burun arkasında ve boğazın arka üst bölümünde yer alan nazofarenkste ortaya çıkan kansere nazofarenks karsinomu ismi verilmektedir. Erken tespit edilmesi zor bir hastalık olan nazofarenks karsinomunun, incelenmesi de kolay olmadığından ve belirtilerin farklı hastalıklarla ortak noktalarının olmasından dolayı da dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Tedavi süreci genel olarak radyoterapi, kemoterapi veya bu ikisinin kombine tedavisini içermektedir. Her bireyin farklı koşullara sahip olabileceği göz önüne alınarak tedavi süreci ciddi bir çalışmanın ardından başlatılır.

Nazofarenks (Üst Yutak) kanseri belirtileri nelerdir?

Başlangıç aşamasında kendini pek göstermeyen nazofarenks karsinomu herhangi bir belirti göstermeden ilerleyebilmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi nazofarenks kanserinde de dikkat çeken bazı belirtiler yer almaktadır. Bu belirtiler arasından tükürükte kan bulunması, boyunda şişen bir lenf nodülü sebebiyle ortaya çıkan yumru, burun akıntısının kanlı olması, burunda tıkanıklık, işitme kaybı, kulakta ortaya çıkan sık enfeksiyonlar, başta ağrı sayılabilir.

Erken safhada karşılaşılan nazofarenks kanseri belirtileri sizin doktora gitmeniz için harekete geçirmez fakat normal görünmeyen olağandışı gerçekleşen belirtilerde doktora görünmek faydalı olacaktır.

Nazofarenks (Üst Yutak) kanseri nedenleri nelerdir?

Kanserli hastalıkların tam olarak nedeni bilinememekle beraber teknolojik faaliyetlerin de gelişmesiyle beraber oldukça üstünde durulan bir konu olmuştur. Genetik mutasyonların ortaya çıkmasıyla beraber normal hücrelerimizin farklılaşarak kontrol dışında büyümesi ve gelişmesi kanser oluşumunu düşündürmektedir. Bu hücreler sadece büyüyüp gelişmekle kalmayıp vücudun farklı bölgelerine de sıçrayabilmektedir. Bu farkı alanlara istilaya ve diğer bölgelere yayılmasına metastaz ismi verilmektedir. Nazofarenks karsinomunda kanserin tetiklenmesi geniz yapısının yüzeyini kaplayan skuamöz hücrelerde meydana gelmektedir.

Nazofarenks kanserine sebebiyet veren genlerdeki mutasyonlara kesin olarak neyin yol açtığı bilinmemektedir. Fakat araştırmalar sonucu kanserin riskini artıran Epstein-Barr isimli bir virüs gibi bazı faktörler saptanmıştır. Bu konudaki istisna ise tüm risk faktörlerini vücudunda barındıran bir kişide kanser gelişmeyebilirken, risk faktörü olmayanlarda gelişmesinin nedeni de tam olarak tespit edilememiştir.

Nazofarenks (Üst Yutak) kanseri risk faktörleri nelerdir?

Yapılan çalışmalar sonucunda nazofarenks kanserinde birtakım risk faktörleri tespit edilmiştir. Bu faktörlerin kansere yakalanma şansını arttırdığı düşünülmektedir. Nazofarenks kanseri kadınlara nazaran erkeklerde daha fazla görülmektedir. Coğrafyanın yani bu noktada ırkların da kansere yakalanmada bir etkisi olduğu saptanmıştır. Çin, Güneydoğu Asya ve Kuzey Afrika’da bulunan bireyler kanserden daha sık etkilenmektedir.

Yaş

Nazofarenks kanseri her yaş grubunda gelişebilmektedir fakat sıklıkla 30-50 yaş aralığındaki yetişkin bireylerde göze çarpmaktadır.

Tuzda terbiye edilmiş gıdalar

Tuzda terbiye edilmiş gıdaları pişirirken buhardan gelen kimyasal maddeler burun boşluğuna girerek nazofarenks kanseri riskini artırabilir. Bu gıdalara balık ve sebzeler örnek verilebilir. Bahsi geçen kimyasallara erken yaşta maruz kalmak ise bu riski daha da artırmaktadır.

Epstein Barr Virüsü

Bahsi geçen virüs genel olarak soğuk algınlığı hastalığına benzeyen semptomlar gösterir. Bazı durumlarda bulaşıcı olarak mononükleozlara sebebiyet verebilir. Bu virüs nazofarenks karsinomu gibi bazı nadir görülen kanser hastalıkları ile de bağlantılı olarak karşımıza çıkar.

Aile öyküsü

Aile üyelerinde bu hastalığın görülmesi hastalığa yakalanma riskini artırmaktadır.

Nazofarenks (Üst Yutak) kanseri komplikasyonlar nelerdir?

Nazofarenks karsinomunun ilerlemesi ile beraber yakınlardaki yapılar istila edilebilir. Bu kanserli hücreler boğaz, kemik ve beyin gibi çevrede yer alan yapılara sıçrarsa komplikasyonlara sebep olabilir. Vücudun farklı alanlarına yayılan karsinomda ise metastaz durumu söz konusudur. Yani kanserli hücreler başladıkları yerden yayılıp farklı doku ve organlara sıçramıştır. Nazofarenks kanseri genel olarak metastaz yapabilir. Uzağa yapılan metastazlarda kanserli hücrelere en sık kemik, karaciğer ve akciğerde rastlanır.

Nazofarenks (Üst Yutak) kanseri tanısı nasıl yapılır?

Tanı koymak için birtakım testler kullanılır. Uygulanan yöntemler aşağıda sıralanmıştır.

Fiziki muayene

Nazofarenks karsinomunun teşhis edilmesi genel olarak bir muayene ile başlar. Doktor belirtiler ve semptomlarla alakalı bilgi toplar. Lenf düğümünde ortaya çıkabilecek olan şişliği algılayabilmek için boğaza bası uygulayabilir. Aile öyküsü de dinlenerek ihmal edilmez.

Nazofarenksinizin içini görüntülemek için bir kamera kullanarak uygulanan muayene

Eğer bu hastalıkla alakalı bir şüphe duyuyorsanız doktor bir burun endoskopisi isteyebilir. Bu uygulama ile beraber nazofarenks içerisinde yer alan anormallikle göze çarpar. Bu işlemde ince esnek bir tüpün ucuna kamera yerleştirilerek görüntü sağlanır. Endoskopi bazı durumlarda lokal anestezi kullanılarak uygulanabilir.

Şüpheli hücrenin bir numunesinin alınması testi

Şüpheli olan dokudan küçük bir örnek alınarak laboratuvarda incelenmektedir. Bu işleme biyopsi adı verilir ve tanının kesin konmasında çok önemli bir yer tutar. Endoskopide de şüpheli bölgeden doku alınabilir.

Nazofarenks kanserinin yayılımını belirlemek için ise birtakım görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Bunlar arasında bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans, pozitron emisyon tomografisi ve röntgen yer alabilir. Bu yöntemlerle kanserin ne kadar yayıldığı tespit edilebilir.

Tedavi seçenekleri

Hastalığın teşhisi konulduktan sonra genel durumu da göz önüne alınarak tedavi seçenekleri belirlenir.

Cerrahi Müdahale

Genelde hastalığın radyoterapi/radyokemoterapi ile tedavi edilmesi sonrası nüks etmesi durumunda gündeme gelebilir. Ancak yerleşim yeri sebebiyle ameliyat edilmesi zordur.

Radyasyon tedavisi

Işın tedavisi olarak da bilinen radyoterapide kanserli hücreleri yok etmek için yüksek enerjili x ışını kullanılır. Genel olarak bu kanser türü için eksternal beam radyoterapi (EBRT) olarak isimlendirilen bir işlemle uygulanır. Nazofarenks kanserleri komşuluğunda göz, göz sinirleri, beyin sapı, iç kulak gibi önemli yapıları barındırdığı için radyoterapisi özelliklidir ve son teknolojiyi kullanarak tedavi etmek gerekir. Genel olarak IMRT (yoğunluk ayarlı radyoterapi) veya Arc teknikleri uygulanır.

Küçük olan tümörlerde tek başına radyoterapi uygulanabilir, ancak büyük yada boyundaki lenf nodlarına yayılmış tümörlerde kemoterapinin de birlikte uygulanması gerekmektedir. Radyoterapi sonrası deri kızarıklığı, işitme kaybı, ağız kuruluğu, yutma güçlüğü, ağızda tat kaybı gibi yan etkiler ortaya çıkabilir, ancak bu şikayetlerin çoğu geçicidir.

Kemoterapi

Radyoterapinin etkinliğini artırmak (radyoduyarlaştırıcı) için radyoterapi süresince haftalık düşük dozlarda veya üç haftada bir uygulanır. Diğer bir amacı ise tümörün vücudun başka yerlere gitmesini yani metastazı engellemektir.

Çok büyük tümörlerde bazen radyoterapi öncesi tümörü küçültmek amacıyla kemoterapi yüksek dozlarda uygulanabilir. Ancak son yıllarda tercih edilen bir yaklaşım değildir. Yapılan çalışmalar tümör ne kadar büyük olursa olsun eş zamanlı kemoradyoterapi uygulamasının daha etkin olduğunu göstermektedir.

İmmünoterapiler

Halihazırda nüks hastalık durumunda denenmektedir. Baş boyun tümörleri yerleşim yeri itibariyle fonksiyonel yapıları içeren bir bölgede olduğu için bu konuda tecrübesi olan bir ekip tarafından tedavi edilmelidir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu