Meme Kanseri İçin Geliştirilen Aşı Etkili Mi?

Meme kanseri, meme dokusundaki hücrelerin anormal bir şekilde çoğalması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Zamanında tanı ve tedavi, kanserli hücrelerin lenf bezlerine sıçramasını ve metastaz sürecinin ilerlemesini engellemede önemli bir role sahiptir.

Meme kanseri nadir de olsa, erkeklerde de görülebilmektedir. Bu hastalığın kalıtsal nedenlerle ortaya çıkma oranı %15-20 seviyelerindedir. Ama yakını meme kanseri olan birinin de, kesinlikle bu hastalığın taşıyıcısı olacağı iddia edilemez.

ABD merkezli Anixa Biyoscience, Cleveland Clinic’te gerçekleştirdiği çalışmalar sonrasında meme kanserine yönelik aşı geliştirdiğini duyurdu.

Meme kanserinin en tehlikeli türü olan ve metastaz yapma ihtimali daha yüksek olan Üçlü Negatif Meme Kanseri üzerinde denenen aşının sonuçları oldukça sevindirici ve umut vaad ediyor.

Sonuçlara göre hastaların çoğu, bağışıklık sisteminde, kanserli hücrelere karşı güçlü tepkiler veren T-Hücresi geliştirdi. Katılımcıların %75’inde, farklı doz seviyelerinde uygulanan aşıdan bağışıklık yanıtı alındı ve önemli bir yan etki gözlenmedi.

Anixa Biosciences’in geliştirdiği aşı, üçlü negatif meme kanseri hücrelerini yok etmek için bağışıklık sistemini aktive ediyor. Yönetim kurulunun yaptığı açıklamaya göre şu anda, aşının odak noktası tedavi görmüş hastalarda kanserin nüksetmesini engellemek iken, gelecekte ise kanserin başlamasını önlemek olacak.

Konuyla ilgili reels videomuzu izlemek için buraya tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Size nasıl yardımcı olabilirim ?