Tedavi Seansı, Tedavi Nasıl Verilir?

Tedavi Seansı,Tedavi Nasıl Verilir?

Radyoterapi seanslara bölünerek verilir. Toplam seans sayısı her hasta için ayrı belirlenir. Bu belirleme kanserin tipine, evresine, ışınlamanın amacına ve hastanın genel sağlık durumuna göre toplam doz ve bu dozun kaç seansta verileceğine göre yapılır. Özel durumlar dışında tedavi şemalarının çoğu günde bir keredir ve genelde hafta sonları dışında haftada 5 gün uygulanır.

Tedavi Nasıl Verilir_
Tedavi Nasıl Verilir_

Haftada 2 gün yani hafta sonları sağlıklı hücrelerin kendisini toparlaması amacıyla tedavi uygulanmaz. Seanslar Nasıl Gerçekleştirilir? Kullanılan tekniğe göre değişmekle birlikte bir tedavi seansı 5 ila 45 dakika arası sürebilir. Her seansda Radyasyon Onkolojisi Teknikerimiz size yardımcı olacaktır. Doktor ve Fizik Mühendisi tarafından bilgisayarda planlanan tedavinin uygulamasından sorumlu olan kişi Radyoterapi Teknikeridir. Radyoterapi Teknikeri tedavi masasına sizi yerleştirmek için yardımcı olduktan sonra dışarı çıkıp makinayı çalıştırır. Seans süresince, bir kontrol ekranı ve interkom sayesinde sizinle sürekli iletişimde kalır. Bir ihtiyacınız olursa cihazı durdurup isteğinizi karşılar.

Tedavi Süresince Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Noktalar Tedaviyi planlandığı gibi en iyi şekilde uygulamak için size verilen pozisyonda hareketsiz kalmanız önemlidir.

Işınlama esnasında huzmeleri görmez veya herhangi bir şey hissetmezsiniz, sadece cihazın çalıştığını duyarsınız. Tedavi odalarında cihazların aşırı ısınmalarını önlemek için ısı bilinçli olarak düşük tutulmaktadır. Dolayısıyla tedavi alacağınız oda ısısı size soğuk gelebilir.

Günlük programımızı korumak için sizden randevularınıza tam zamanında gelmeniz istenecektir ve bizler de sizi tam zamanında tedavi seansına almak için gereken her şeyi önceden hazır hale getirmeye çalışırız.

Ancak sık olmamakla birlikte bazen araya girebilecek acil hastalar yada cihazdan kaynaklanan sorunlar sebebiyle zaman zaman bekletilmeniz kaçınılmaz olmaktadır. Herhangi bir sebeple tedaviye girememeniz durumunda ise o günkü seansınızı daha sonra alacak şekilde düzenlenecektir.

Herhangi bir seansın tamamen iptal edilmesi söz konusu değildir. Önemli olan seansların gününde alınıp alınmamasından ziyade seansların toplamıdır, ki bu da tedavinin bütünü için hesaplanan ve alınması gereken ışın dozudur. Rahatınız için tedavi seansına gelmeden önce kolay çıkarılıp giyilen elbiseler giymeniz tavsiye edilir.

Tedavi Seansı
Tedavi Seansı

Tedaviye aç gelmenize gerek yoktur. Radyoterapi sırasında daha önce kullandığınız ilaçları almaya devam ediniz.
Cildinizi korumak için size önerilen kremleri tedaviden önceki ve sonraki 2 saat içerisinde kullanmayınız.

Radyoterapi sırasında banyo yapabilirsiniz. Cildinizin temiz olması cillte yan etki gelişme olasılığını azaltacaktır. Yan Etkiler Yan etkiler genellikle ilk günlerde değil, ilerleyen günlerde, doz arttıkça başlayabilir. Her zaman meydana gelmeyeceği gibi kişilere göre de değişiklik gösterebilir. Bu yan etkilerin bir kısmı halsizlik, yorgunluk gibi geneldir. Tedavi edilen bölgeye özel yan etkiler ise sıklıkla tedavinin ikinci üçüncü haftasından sonra ortaya çıkabilirler. Radyasyon Onkolojisi Doktoru ile ilk görüşmenizde yan etkiler ile ilgili bilgiler size aktarılacaktır. Tedavi süresince doktor ve hemşireler ihtiyaç duyduğunuz anda süreci en rahat şekilde geçirmeniz için size yardımcı olacaklardır, düşüncelerinizi onlarla konuşmaktan çekinmeyiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Size nasıl yardımcı olabilirim ?