Sağlıklı Yaşam

Küba Aşısı Nedir?

Küba Aşısı Nedir?

Aşıdan beklenen, insanların kendi bağışıklık sistemini güçlendirip kanser hücresine karşı antikor oluşturup hastalığı yenmesini kolaylaştırmaktır.

Küba Aşısı Nedir?
Küba Aşısı Nedir?

Aşı uygulandığında tüm hastalarda etki göstereceği algısı olmakla birlikte, tümör hücreleri üzerindeki belli antijenlere karşı antikor oluşturacağı için kişinin tümör hücresinde o antijenin olmaması durumunda, aşı etkili olmamaktadır. Bir tümör türüne karşı aşı geliştirilebilmesi için o tümörün çok sayıda mutasyon içermesi, neoantijenden zengin olması
gerekmektedir. En mutajenik tümörler; akciğer kanserleri, bir deri kanseri türü olan malign melanom, mesane tümörleri ve meme kanseridir.

Aşı üzerindeki çalışmalar bu kanserler üzerine yapılmaktadır. Küba aşısı deyince akla gelmesi gereken, akciğer kanserine karşı geliştirilen aşıdır. Standart tedavilerin yanında veya standart tedavilere cevap vermeyen ve artık daha fazla kemoterapi alamayacak akciğer kanserli hastalarda kullanımı uygundur.

Beş haftalık bir uygulamadan sonra, etkinliği hakkında bilgi sahibi olunabilir. Etkili olduğu anlaşılırsa tedaviye devam edilir, aksi takdirde aşı uygulamasına son verilir. Aşının soğuk zincir ile taşınması gerekmektedir. Taşıma kurallarına uyulduğu sürece Türkiye’de de uygulanması mümkündür.

İmmünoterapi çalışmalarından gelen genel bilgimiz, %10-15 civarındaki bir hasta grubunda tedavinin çok iyi cevap verebildiğidir. Küba aşısı ile ilgili klinik çalışmalar devam etmektedir. Bazı ek çalışmaların sonuçlarının çıkmasını ve aşının en çok hangi hastalarda etkin olduğunu belirleyen biyo belirteçlerin bulunmasını beklemekteyiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. İlk defa duydum, umarım bu konudaki çalışmalar yoğunlaştırılır ve daha fazla ilerleme kaydedilir. Sitenizi takip etmeye devam edeceğim.

  2. Saygı değer Berrin hanım duyarlılığınız ve çalışmalarınıza gösterdiğiniz özen için teşekkürler. Bir kitabınızı sipariş ettim, daha ulaşmadı. Kargonun geleceği günü iple çekiyorum. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu