Elektronik Sigara Daha Mı Tehlikeli?

Elektronik Sigara için ülkemiz de dahil birçok ülkede yasaklayıcı tedbirler söz konusu. Dünya Sağlık Örgütü de, yakın zamanda bu önlemlerin sıkılaştırılması tavsiyesini duyurdu. 2015 yılında Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği ve Amerikan Klinik Onkoloji Derneği de ortak bir bildiriyle uyarıda bulunmuştu. Bu bildiride, elektronik sigaraların, yanıcı tütün ürünlerinden daha az zararlı olduğuna dair algının yanlış olduğuna dikkat çekilmişti.

 

İçerdiği nikotin ile salgılattığı dopamin sayesinde beyinde bağımlılık ve ağızda tiryakilik geliştirebilen bu ürünler, ürettiği buhar ile solunum yolları üzerinde tahribat yaratabilmektedir. Nikotinin bir diğer zararı olan kan basıncını yükseltmesi ve bağışıklık sistemini baskılaması gibi olumsuz etkileri de, elektronik sigara tüketimindeki zararlardandır.

 

4 grup kanser yapıcı madde içeren kimyasallar taşıyan elektronik sigara kullanıcılarının kan ve idrarında ise 12 çeşit kimyasal tespit edilmiştir. Taşıdığı kimyasallar aracılığıyla beyin gelişimine de olumsuz etkieri olan elektronik sigaraların, tasarımında yer alan bataryaların patlama ihtimali taşımasından ötürü, fiziksel tahribata ve yaralanmalara yol açabilmesi de muhtemeldir.

 

Elektronik sigaralarla ilgili reels videomuzu izlemek için buraya tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Size nasıl yardımcı olabilirim ?