Isı Tedavisi (Hipertermi) ile Kanser Tedavisi Mümkün müdür?

Isı Tedavisi (Hipertermi) ile Kanser Tedavisi Mümkün müdür?

Isı Tedavisi ile Kanser Tedavisi
Isı Tedavisi ile Kanser Tedavisi

Normal şartlarda vücudumuzun iç ısısı 37,6 °C’dir. Vücut ısımızın değerleri bölgeye göre değişir. Erişkin bir insanda ortalama oral vücut ısısı 37 °C, rektal ısısı 37,5 °C ve aksiller ısısı 36,5 °C’dir. Vücut ısısı ortalama değerlerden 0,3–0,6 C sapma gösterebilir. Yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda, vücut ısısı yetişkinlerden daha yüksektir. Hipertermi (ısı tedavisi), vücut dokusunun yüksek ısıya (39 – 42 °C arası) maruz bırakılmasıyla uygulanan bir kanser tedavi yöntemidir.Kısaca temel prensip, radyo dalgalarıyla tümörlü bölgeyi ısıtmaktır.

İşlemin süresi genel olarak 30-60 dakikadır. Amerika, Almanya, Japonya ve Hollanda başta olmak üzere bütün dünyada uygulanan etkili bir yöntemidir. Yapılan araştırmalarda, hiperterminin kanserli hücreleri öldürdüğü ya da zarar verdiği, normal hücrelere zararının ise minimal olduğu görülmüştür. Hipertermi, hücreleri öldürerek ya da hücre içerisindeki proteinlerin yapısını bozarak etkisini gösterir. Ancak hiperterminin tek başına değil radyoterapi veya kemoterapi ile birlikte kullanılması tercih edilmelidir.

Hipertermi, kanser hücrelerini radyoterapiye karşı duyarlı hale getirir ya da normalde radyoterapinin etki edemeyeceği hücreleri öldürür. Hipertermi, bazı kemoterapi ilaçlarının da etkinliğini artırır.

Baş-boyun kanserleri, rahim ağzı, rektum, bir çeşit deri kanseri olan melanoma ve sarkomlar başta olmak üzere, hiperterminin etkisi birçok çalışmada araştırılmıştır. Bu çalışmaların çoğunda, tedaviye hipertermi eklenmesinin tümörü küçülttüğü ve bölgesel kontrolü artırdığı görülmüştür.

Hipertermi
Hipertermi
  • Hipertermi uygulamasının çok sayıda metodu ve değişik cihazları bulunmaktadır. Hipertermi, sadece bölgesel veya tüm vücuda uygulanabilir; ancak her şekilde, radyoterapiden sonra birkaç saat içerisinde işlemin yapılması gerekir. Hipertermi tedavisinin etkisi ise tedavi sırasında elde edilen ısıya, tedavi süresine, tümör ve doku özelliklerine bağlıdır. Dokular arasında fark olması sebebiyle, bazen bölgesel yanık ve ağrı benzeri rahatsızlıklar olabilse de genellikle 43 derecenin üzerine çıkılmadıkça normal doku zedelenmesi olmaz. Yan etkilerin çoğu da geçicidir. Eğer tüm vücuda uygulanıyorsa ishal, bulantı ve kusma görülür. Çok nadiren kalp ya da damar rahatsızlığı da gelişebilir. Hipertermi tedavisi, kalp pili ve protezi olan hastalarda, ısı algılaması bozulmuş hastalarda ve vücudunda silikon bulunan hastalarda uygulanamaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Size nasıl yardımcı olabilirim ?