Basın

Kanser ve Beslenme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kanser ve Beslenme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

HKanseri genellikle kalıtımsal ve kaçılması zor bir hastalık olarak görüyoruz. Kanser tamamen kalıtımsal bir hastalık mı? Sebep olan faktörler neler? 

Kanser hastalıklarının sadece %10-15’i kalıtsaldır. Geri kalan %85-90’ı çevresel faktörlere bağlı olarak gelişir. Kanser ve beslenme gelişmesi karmaşık bir mekanizmadır. Ancak büyük oranda önlenmesi ve ondan korunması, sebep olan faktörlerin öğrenilmesi ile mümkün olabilmektedir.   Aşağı yukarı; dengesiz beslenme %35, sigara %30, enfeksiyon hastalıkları %10, mesleki nedenler %6, alkol %3 oranında kansere sebep olur. Ülkeler arasında görülen kanser türleri arasında ciddi farklar var. Bu olayı genetikle açıklayamayız, ülkelerdeki yaşam tarzı ve diyet farklılığı bunu açıklıyor olabilir.

O halde “kanser için önlenebilir bir hastalıktır” diyebilir miyiz?

Kanser ve Beslenme Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Kanser ve Beslenme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Evet kanser bir kader değil, önlenebilir bir hastalıktır. Spor yaparak ve beslenmemize dikkat ederek kanseri %60 önleyebiliriz. Ayrıca Kanser artık büyük oranda tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kanseri günümüzde kalp hastalığı, şeker hastalığı gibi kronik hastalıklar kategorisine almamız gerekiyor. Öldürücü bir hastalık olduğu fikrinden uzaklaşmamız gerekiyor. Bu nokta çok önemli. Çünkü bizler bazen vücudumuzdaki değişiklikleri fark ediyoruz ancak kanser tanısı almaktan korktuğumuz için doktora başvurmuyoruz. Oysa erken dönemde başvurup tedavi edilse işler çok değişecek. Hem tedavi edilme, hastalıktan kurtulma oranı artacak hem de belki çok daha küçük tedavilere maruz kalacaklar ve hayat kaliteleri belki de hiç etkilenmeyecek.

Ancak kanser hiç olmamak, kansere karşı gerekli tedbirleri almak tedavi edilmekten daha kolay. Uygun beslenme ve spor büyük oranda koruyuculuk sağlıyor. 

Devamı için tıklayın

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Sizin de söylediğiniz gibi kanserde erken tanı çok önemli. Kanser olan kesin gidici, onun az bir ömrü kaldı gibi düşünmek çok yanlış. Doğru beslenme ve egzersiz bizim bu hastalıktan korunmamızda kilit rol oynuyor. Herkese sağlık ve huzur dolu günler.

  2. Evet çok haklısınız. İşin özeti doğru beslenme ve egzersiz. Yazınızı paylaşıyorum.

  3. Evet çok haklısınız. İşin özeti doğru beslenme ve egzersiz. Yazınızı paylaşıyorum…

  4. Arkadaşlar bunları biz de paylaşalım ki daha çok kişi yararlansın. Berrin hanımın verdiği bilgiler çok önemli.

  5. İyi günler, Berrin hanımı bir süredir takip ediyorum, sitenizin işleyişinden gayet memnunum. Yalnız paylaşımları biraz sıklaştırırsanız mutlu olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu